مسئول سازمان فضای مجازی سراج بوشهر

اشتباه استراتژیک ما در عرصه کارهای فرهنگی پرداخت محض به رفتارهاست/ بینش مطهر راهی موثر در جهان بینی شخصیتی و تغییر رفتارها

شناسه خبر : 79292

1398/04/21

تعداد بازدید : 74

اشتباه استراتژیک ما در عرصه کارهای فرهنگی پرداخت محض به رفتارهاست/ بینش مطهر راهی موثر در جهان بینی شخصیتی و تغییر رفتارها
مراسم افتتاحیه دوره " بینش مطهر" بازخوانی آثار استاد شهید مطهری با حضور 70 بینش پژوه خواهر و برادر در مدرسه علمیه الزهرا(س ) گناوه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مدرسه علمیه الزهرا(س ) گناوه؛ مراسم افتتاحیه دوره " بینش مطهر" بازخوانی آثار استاد شهید مطهری با حضور 70 بینش پژوه خواهر و برادر در مدرسه علمیه الزهرا(س ) گناوه برگزار شد.

در این مراسم که به همت موسسه نورالهدی(ع ) و با حضور مدیر مدرسه علمیه الزهرا(س) و مسئول اداره تبلیفات گناوه برگزار شد، عبدالرحیم افروغ ضمن تبریک دهه کرامت و هفته عفاف و حجاب با طرح پرسش هایی گفت: نکته ای که باید به  آن اشاره کرد، تعریف کار فرهنگی هست، چرا در جامعه امروزی، ما هنوز درگیر مسئله ای به نام حجاب و عفاف و حیا هستیم؟؛ مشکل اصلی در کجاست؟ و در اصل کار فرهنگی، جایگاه بینش مطهر کجاست.

مسئول سازمان فضای مجازی سراج بوشهر در پاسخ عنوان کرد:  در شاکله و مبنای شخصیتی یک انسان، مبنا حوزه معرفت شناسی ست، معرفت شناسی یعنی زاویه نگاهی که اتفاق می افتد که از درون آن، نگاه و رفتار ما، ایدئولوژی و جهان بینی فرد شکل می گیرد.

وی به تشریح بیشتر این موضوع پرداخت و اضافه کرد: این جهان بینی در تعریف ما به آن فرهنگ گفته می شود همان که شکل دهنده رفتار انسان است؛ ما نوعا در کار فرهنگی، به دنبال رفتارها هستیم؛ و هر چه تلاش می کنیم، می بینیم در رفتار فرد تغییر نکرده است، چون در جهان بینی فرد تحولی ایجاد نشده است.

افروغ بار دیگر تاکید کرد: اشتباه استراتژیک ما در عرصه کارهای فرهنگی، پرداخت محض به رفتارهاست و همیشه درگیر رفتار هستیم و به طور مثال چرا فرزندانمان واجبات و ... را انجام نمی دهد.

مسئول سازمان فضای مجازی سراج بوشهر ادامه داد: و از طرفی وقتی این حرفها مطرح ها می شود، یادمان می رود که ساختار نگرش هایی که در ذهن افراد شکل گرفته است چیست؟؛ امروز آیا افکار این فرد ذیل اندیشه توحیدی و ساختار نظامند توحیدی ست؟ یا لیبرالیسم و مادیگرا و ...؟؛ کسی که لیبرالی فکر می کند نمی تواند رفتار اسلامی داشته باشد.

وی افزود: امروز ما به وضوح میبینیم و این درگیری ها را در کف جامعه حس می کنیم؛ کسی که باورهای مادی گرایی دارد، نمی تواند در چارچوب های که شما تبلیغ می کنید، رفتار و زندگی کند و این نه فقط در بعد افراد مفهوم دارد بلکه در بعد اجتماعی نیز منجر به جامع و تمدن سازی شخصی می شود و حجاب یکی از رفتارهای تمدن ساز است.

افروغ به ضعف اصلی در کارهای فرهنگی اشاره و تصریح کرد: علت این بوده که ما در بعد جهان بینی عملکردمان ضعیف بوده است؛ گاهی شخصیت برخی افراد فقط با یک کتاب تغییر پیدا می کند  و می توان ساختار ذهنی آن ها را تغییر داد.

مسئول سازمان فضای مجازی سراج بوشهر اثار شهید مطهری را در جهان بینی شخصیتی انسان و تغییر نگرش ها موثر دانست و خاطر نشان کرد:  بنیانگذار جمهوری اسلامی آثار شهید مطهری را بدون استثنا مفید می دانستند و تاکید موکد به مطالعه شهید مطهری داشتند و وقتی در بعد جهان بینی به ایشان مراجعه می شد،  امام جامعه آن ها را به آثار شهید مطهری سوق می دادند.

افروغ ادامه داد: دبیر خانه بینش مطهر سپاه امام صادق(ع ) بوشهر، کار خوبی را شروع کرده که ماحصل آن به چهل کتاب شهید مطهری رسید که به عنوان کار نظامند قابل قبول است و در سه سطح ارائه خواهد شد که می تواند ما را با منظومه فکری این استاد اندیشه اسلامی آشنا کند و بعد از آن به ادامه آثار مطهری های زمان خواهیم پرداخت.

لیلا بهمنیاری مسئول موسسه نورالهدی گناوه در خصوص برگزاری دوره بینش مطهر عنوان کرد: تاکنون 70 نفر خواهر و برادر در این دوره نام نویسی کردند و کلاس ها یک روز در هفته برگزار می شوند.