مدیر حوزه علمیه الزهرا گناوه در گفتگو با منبری ها

صیانت از دستاوردهای انقلاب یکی از وظایف حوزه انقلابی است

شناسه خبر : 38132

1395/11/19

تعداد بازدید : 66

صیانت از دستاوردهای انقلاب یکی از وظایف حوزه انقلابی است
مدیر حوزه علمیه الزهرا(س) گناوه گفت: حوزه انقلابی در واقع باید همان حیات اندیشه ورزی باشد که کارش صیانت از انقلاب و دستاوردهای آن در تمام عرصه ها و دفاع از آن در برابر تهدیدات استعمارگران می باشد.

سیده زهرا موسوی نسب مدیر حوزه علمیه الزهرا(س) گناوه در گفتگو با "منبری ها" در خصوص نقش حوزه در پیروزی و تداوم انقلاب گفت: نقش حوزه و حوزویان در پیروزی و تداوم انقلاب بر هیچکس پوشیده نیست چرا که منشا این بنیاد از حوزه و حوزویان بنا نهاده شده است و تا کنون هم ادامه دارد.

وی اضافه کرد: شکل گیری انقلاب اسلامی از همان آغاز و در پی سخنرانی های روشنگرانه حضرت امام(ره ) و دیگر روحانیون و آگاهی دادن به مردم و به پا خواستن آن ها، همه به این نتیجه رسیدند که نظام شاهنشاهی لیاقت سروری بر آن ها را ندارد؛ همه آن بزرگواران از بطن حوزه و حوزویان برخواسته بودند، اکنون نیز حوزه در نشر و تداوم این انقلاب نقش به سزایی را ایفا می کند.

مدیر مدرسه علمیه الزهرا(س ) گناوه اظهار کرد: حوزه با دستورات اسلامی باعث خط دهی به ساختار نظام بوده و می باشد و از آنجایی که شیعه و تفکر خاص شیعی از حوزه انتشار پیدا می کند و این تفکر معتقد است که دین اسلام و مذهب شیعه برنامه جامع و کاملی برای اداره جامعه در تمام ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و دیگر حوزه ها دارد بنابراین جامعه ی اسلامی رها شده نیست.

وی پیرامون این موضوع ادامه داد: از آنجایی که احکام و بسیاری از دستورات دینی جز در پرتو تشکیل حکومت اسلامی قابل اجرا نیست و نیز با اعتقاد به فرموده ی حضرت مهدی(ع )که در زمان غیبت ما به راویان حدیث رجوع کنید، این ضرورت احساس شد که از همان اوایل انقلاب نظریه پردازان برای اجرای احکام اسلام یک سیستم خاصی طراحی کنند که در راس آن ولایت فقیه قرار دارد که بر اجرای احکام نظارت می کند.

موسوی نسب به تفاوت های در قبل و بعد از انقلاب اشاره و خاطرنشان کرد: در قبل از انقلاب حوزه برای برپایی یک حکومت برخاسته از دین اسلام و تفکر اهل بیت(ع) تلاش می کرد تا مردم را بیدار کند و ضرورت انقلاب و تشکیل حکومت اسلامی را تبیین کند ولی اکنون و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی حوزه و حوزویان در اوج هرم جمهوری اسلامی قرار دارد.

مدیر حوزه علمیه الزهرا(س ) گناوه بزرگترین وظیفه حوزه را صیانت و حفاظت از دستاوردهای انقلاب، رصد در کمین نشستگان برای ضربه زدن به انقلاب و دفاع از انقلاب در برابر تهدیدات استعمار دانست و تصریح کرد: حوزه ی کنونی پر توان تر از قبل پشت سر رهبر جهت تداوم انقلاب اسلامی ایستاده است و به تعبیر رهبر انقلاب حوزه باید انقلابی باشد بایستی ایمان داشته باشد؛ سواد، غیرت، شجاعت، خودباوری، انگیزه ی کافی برای حرکت و... داشته باشد.

وی اضافه کرد: حوزوی باید خودش و وجودش را بگذارد و در راه هدف با جدیت حرکت کند چرا که روحانیون کسانی اند که باید دست افراد گم گشته را بگیرند و راهنمایی کنند اما اگر خودشان گم شوند دیگر خفته را خفته کی کند بیدار.

موسوی نسب تاکید کرد: حوزه انقلابی در واقع باید همان حیات اندیشه ورزی باشد که کارش صیانت از انقلاب و دستاوردهای آن در تمام عرصه ها و دفاع از آن در برابر تهدیدات استعمارگران می باشد.

مدیر حوزه علمیه الزهرا(س ) گناوه تصریح کرد: حوزه انقلابی باید بیشترین نقش در بیداری گری مردم و مسئولان را داشته باشند و  پشت سر رهبر و تحت اوامرش و پا به پای تعهدات اسلام و انقلاب گام بردارد، یعنی باید بر تمام قوا در خدمت انقلاب باشد و نخبگان خودی باید تمام سیاست های نظام را زیر نظر اسلامی خود بگذارد.

وی به رسالت حوزه در برابر تهدیدات سخت اشاره و بیان کرد: با توجه به تاکید قرآن که می فرماید هرچه می توانید به لحاظ نظامی خود را مجهز کنید در برابر دشمنان اسلام، با مشورت دادن به مجریان و دولت از آنان می خواهند که تهدیدات دشمن را صد در صد فرض کنند و خودشان را به بهترین و پیشرفته ترین سلاحهای روز مجهز کنند.

موسوی نسب ادامه داد: حوزه از نظر نرم افزاری با آگاهی دادن به مردم و مسئولان نقش نفوذ فرهنگ غرب از طریق فضای مجازی، ماهواره ها و تکنولوژی که دشمن ابزار قرار داده، تمام تلاش خود را به کار بسته تا فرهنگ مبتذل و غلط خود را به مردم ما غالب کنند و تمام توان خود را برای نابودی انقلاب اسلامی به کار می برد و جلوی تهاجم و شبیه خون فرهنگی را بگیرند.

مدیر حوزه علمیه الزهرا(س) گناوه در خصوص رسالت حوزه در آستانه 40 سالگی انقلاب در عرصه تهدیدات اظهار کرد: روحانیت و حوزه باید با مجهز کردن خود به علم و تکنولوژی روز و تجهیز خود به تمام ابزارهای فرهنگی جوانان را از خطر نفوذ فرهنگ غرب در امان بدارند و این را در نظر داشته باشد که زبان ارتباط هر نسل با نسل قبل فرق می کند.

وی افزود: حوزه باید دستاوردهای انقلاب و توانمندی های انقلاب را در قالبی زیبا به نسل حاظر ارائه دهند و اجازه ندهند دشمن افکار فاسد خود را در قالبی پر زرق و برق و زیبا به جوانان این مرز و بوم انتقال دهند و با صرف هزینه های فرهنگی مناسب این میراث عظیم را به این نسل ها منتقل کنند و  در این زمینه سرمایه گذاری شود.

موسوی نسب در ادامه به نقش روحانیت در حفاظت از دستاوردهای انقلاب اشاره و مطرح کرد: وظیفه روحانیت این است که با مشورت دادن به دولتمردان از آنان بخواهد که راه اصیل انقلاب را گم نکنند و به تعبیر امام خامنه ای در واقع مشخصات انقلابی گری را حفظ کنند و از طرف دیگری ارتباط صحیح با دین اسلام و جامعه اسلامی دو بال برای پیشرفت و ساخت جامعه جهانی اسلامی است.

مدیر حوزه علمیه الزهرا(س ) گناوه با اشاره به وظایف حوزه انقلابی تحول گرا ابراز کرد: حوزه های انقلابی تحولگرا باید دشمن شناس باشند، مشکلات زمان خود را بشناسند، آگاه به زمان خود و راه های نفوذ دشمن باشند، با بصیرت و به روز باشند و با اجتهاد و نوآوری و در نظر گرفتن زمان و مکان اجتهادهای خود و پاسخگویی به امور مستحدثه برای تمام مسائل هر زمان بهترین جواب را آماده کنند و بهترین پاسخ را ارائه دهند و با خلاقیت و نوشتن کتاب های جدید طلاب را با سواد بار بیاورند.

وی در ادامه به رسالت حوزه در صدور انقلاب به اقصی نقاط جهان اشاره و عنوان کرد: باید گذشته از استفاده از علمای قدیم سعی کنند با نوآوری، نوشتن کتاب های به روز تر در قالب های مقتضات زمان و مکان و مسلط شدن بر زبان های بیگانه بتوانند انقلاب را صادر کنند.